Vězte, že patřím mezi věčné optimisty a vždy vidím sklenici raději poloplnou než poloprázdnou :-). Byla bych proto nerada, kdyby na Vás následující řádky působily negativně jen proto, že se jedná o výčet věcí, které ze své pozice osobně nezajišťuji. Věřte mi, že není mým cílem hned na začátku vzbuzovat jakékoli negativní emoce. Přeji si, aby se se mnou klienti cítili vždy dobře a důvěřovali mi, že i já chci pro ně VŽDY JEN TO NEJLEPŠÍ :-).  Ze své praxe vím, že si lidé často zaměňují profese architekta, designéra, projektanta či stavaře, a neví, co mohou od které profese očekávat. Ráda bych Vás tedy informovala, co vlastně člověk může a nemůže čekat přímo ode mě. Pokud používám slovo "nemůže", tak vězte, že Vás nikdy na holičkách nenechám :-). Vždy Vám poradím či Vám doporučím ty správné odborníky, řemeslníky či stavaře a propojím Vás s nimi.


Nejsem stavař, projektant, stavební dozor ani stavbyvedoucí. Pokud se dohodneme na projektu a na kompletní realizaci na klíč, spolupracuji s osvědčenými firmami a řemeslníky, které samotnou realizaci provedou. Pokud máte vlastního řemeslníka, předám mu potřebnou dokumentaci a komunikuji s ním tak, aby výsledek odpovídal návrhu. Po celou dobu realizace jsem s realizačním týmem v kontaktu, nezajišťuji však stavební dozor. V případě, že během realizačního procesu dojde k jakýmkoli nesrovnalostem, realizační tým či jednotliví řemeslníci mě VŽDY kontaktují a vše je upřesněno operativně telefonicky, online či osobně na místě stavby. Klient o všech schůzkách, které mám s realizačním týmem, a které v průběhu realizace nastanou, většinou ani netuší. Vždy se snažím, aby realizace probíhala hladce.

Sama nepředkládám klientovi stavební povolení ani dokumentaci pro stavební povolení. Doporučím však projektanty či architekty, kteří Vám s dokumentací pro stavební úřad pomohou (pokud bude vůbec stavební povolení či ohlášení potřeba).

Nejsem zahradní architekt, ale spolupracuji se zahradním architektem, kterého Vám ráda doporučím.

Pokud jde o cenu za realizaci (nové podlahy, okna, dveře, nové příčky, výmalby, tapetování, bytové jádro, klimatizace, atd...), tuto cenu připravuje vždy realizační firma či řemeslník a ne já. Proto jakékoli nesrovnalosti ohledně cenové nabídky za realizaci (případně slevu) je nutno řešit s realizační firmou (vždy je určena osoba, která má nad realizací dohled) či s vybraným řemeslníkem a ne se mnou. To platí i v případě času, který je vyhrazen na samotnou realizaci. Pokud se realizace z jakéhokoli důvodu protáhne, není to chyba designéra. Veškeré záležitosti ohledně ceny za realizaci a přesného termínu předání hotového interiéru je tedy třeba řešit s realizační firmou či řemeslníkem.

Neodevzdám Vám projekt za 14 dní – pokud má být návrh interiéru kvalitní, jedná se vždy o dlouhodobý proces. Pokud se chystáte na celkovou rekonstrukci např. bytu 3+1, počítejte s tím, že odevzdání a odsouhlasení kompletní projektové dokumentace (komplexní návrh vč. nové dispozice, el. rozvodů, fotovizualizací, rozkreslení zakázkového nábytku atd.) může trvat 2 - 4 měsíce (závisí to nejen na mé vytíženosti, ale i na tom, jak rychle klient reaguje na poskytnuté dílčí podklady).

Nabízím jednorázové konzultace, zejména pokud se chystáte stavět či rekonstruovat a máte zpracovanou projektovou dokumentaci, nabízím zhodnocení návrhu (ctím ergonomická pravidla). Nedekoruji osobně však stávající interiér, který jste si již sami zařídili.

Nenavrhuji elektrospotřebiče do kuchyně, ani přesný typ klimatizace či plynového nebo elektrického kotle. Není v kompetenci bytového architekta, aby klientovi hledal elektrospotřebiče s nejlepším poměrem cena versus výkon. Doporučím Vám však design pohledových spotřebičů. Zda má být varná deska či pečicí trouba bílá, černá stříbrná, či jak by měla přibližně vypadat digestoř (podvěsná, zabudovaná či přiznaná). Pokud po mně chcete doporučit všechny elektrospotřebiče, za příplatek Vám je doporučím.

Nenavrhuji stavebně-technická řešení a technologické postupy dílčích stavebních či truhlářských kroků během realizace. Nenavrhuji, jakou technologií a z jakých materiálů má být postavena vnitřní příčka, jak bude provedena pokládka nové podlahy, zda bude potřeba stávající podlahu vystěrkovat, zda bude potřeba původní výmalbu oškrábat, atd. Toto vše je v kompetenci odborných firem. Nenavrhuji ani zařizovací stavební prvky, například přesný typ oken (zda mají být čtyřkomorová či šestikomorová, dřevěná nebo plastová) – toto je na Vás. Řeším pouze pohledovou stránku věci (zda mají být okna bílá, černá či v určitém dřevodekoru). Navrhuji však přesný typ vnitřních dveří, klik, elektrických vypínačů a zásuvek. Pokud jde o nábytek, v součinnosti s truhlářem doporučím vhodné typy kování a úchytek.

Nepředkládám nespočet návrhů a vizualizací. Spolupráce obvykle probíhá tak, že předložím prvotní návrh, o kterém jsem přesvědčena, že je nejlepší. Jsem zvyklá odevzdat z každé místnosti 4 fotovizualizace (pokud uznám za vhodné, předložím však vizualizací více). Poté mi klient řekne své připomínky a já návrh předělám dle připomínek (pokud nějaké vůbec jsou) včetně nových vizualizací tak, aby byly spokojené obě strany. Pokud však i poté klient požaduje další změnu návrhu, je tato změna zpoplatněna (cenu stanovuji vždy individuálně dle náročnosti). V případě, že klient vyžaduje další fotovizualizace, každý dodatečný obrázek bude účtován ve výši 400,- Kč bez DPH.

Nenavrhuji solitérní kus nábytku do již hotového interiéru zařízeného podle klienta. Pokud tedy chcete navrhnout například knihovnu do již Vámi zařízeného obývacího pokoje, pomůže Vám s tím truhlář. Nechodím s klienty nakupovat a vybírat doplňky, ale nabízím, že vše nakoupím za klienta sama online nebo osobně (nábytek, osvětlení či dekorační předměty z obchodních domů IKEA, JYSK, KIKA, XXX LUTZ, ASKO, atd.). Za tuto službu si účtuji příplatek 7 % z ceny zboží, minimálně však 2000 Kč. Díky tomu, že dlouhodobě spolupracuji s osvědčenými dodavatelskými firmami, v některých případech dojednám pro klienta zajímavé slevy (na které by klient sám nedosáhl) zejména pokud jde o tapety, svítidla či zařizovací prvky do koupelen. Proto se moje služba, ač zpoplatněná, kdy pro klienta objednávám navržené zboží, finančně vyplatí.

Nenavrhuji sektorový a čalouněný nábytek, o kterém nejsem 100% přesvědčena o jeho kvalitě a pohodlí (navrhuji kvalitní materiály). Nepracuji se starým sektorovým nábytkem a nepřeskládávám ho, protože to nefunguje. Zabývám se tedy projekty, kde mohu „stavět na zelené louce“.

Nenavrhuji to, co se mně samotné nelíbí. Vždy se snažím navrhovat takový interiér, abych v něm chtěla sama bydlet. Pokud si tedy stylově v začátku s klientem nesednu, doporučím mu některého mého kolegu z branže, který mu s jeho stylem pomůže.

Nepřekresluji slepě Vaše představy. Samozřejmě, že vždy kladu důraz na kvalitní dialog a na to, abychom se hned v začátku dobře pochopili, a abych poznala, co se Vám líbí a jaké máte poždavky. Pokud však máte vše dopředu přesně rozmyšleno, včetně rozměrů té nejposlednější poličky, pak v takovém případě nevidím prostor pro mou invenci a není třeba mě poptávat.

Pokud chcete přesný kus nábytku, který má Váš soused či kamarád, mé služby jsou v tomto případě také zbytečné. Vaše přání Vám pomůže splnit šikovný truhlář či stolař, nikoli interiérový designér.

Neúčastním se výběrových řízení a nesoutěžím s ostatními bytovými architekty ani cenou, ani rychlostí zpracování návrhu. Proto neslibuji nemožné jen kvůli tomu, abych získala zakázku.

Proč oslovit interiérového designéra?

Interiérový designér umí navrhnout dispozici řešeného prostoru, vnímá funkčnost a estetiku zároveň. Vždy se snaží do interiéru dostat i určitý příběh majitele či jeho zájmy. Je schopen vidět předem, jak bude vypadat daný prostor po rekonstrukci. Umí vyzdvihnout detaily. Interiérový designér ví, že dobře vytvořený či naaranžovaný detail, ať už jde o lustr, dekoraci či určitý materiál, dokáže s prostorem udělat divy. Pro bytového architekta je důležité, aby interiér odrážel majitele, a aby se mu v řešeném prostoru dobře žilo.

Pokud je interiér navržen interiérovým designérem, pak jde takový návrh ruku v ruce s ergonomií, funkčností a logikou prostoru. Rada zkušeného interiérového designéra se vyplatí zejména při zařizování dispozičně složitých prostor nebo při uspořádání kuchyní. Člověk si poradenstvím s bytovým architektem může ušetřit spoustu nepříjemností, se kterými by se mohl v budoucnu potýkat, pokud by prostor nebyl navržen dostatečně funkčně. Dobrý interiérový designér ušetří klientovi čas tím, že mu doporučí vhodné řemeslníky. Zároveň šetří majiteli peníze díky nabídce alternativního řešení a znalosti trhu. Někteří interiéroví designéři nabízejí i autorský dohled a koordinaci dodavatelů.

Tvůrce daného interiéru, interiérový designér, si je vědom skutečnosti, jak moc dokáže životní prostor člověka ovlivnit. Správný bytový architekt umí skloubit potřeby všech členů domácnosti a odhadne i jejich další vývoj. Interiérový designér by měl vždy usilovat o vytvoření čistého, harmonického a pohodového prostředí, ve kterém se bude klient cítit „jako doma“. Žít v dokonale sladěném interiéru, který odráží osobnost majitele, se přece vyplatí :-).